Referat fra familiesamlingen 2010

Familiesamling 11 - 13  juni 2010

Peder Morseth Folkehøgskole

 

 

Selve samlingen startet først på fredag ettermiddag, men det var 3 familier som ankom allerede torsdags ettermiddag. Da viste Selbustrand seg fra sin beste side med strålende sol og god temperatur. Vi ble tatt godt i mot av Anna og Per Kristian.

 

Fredags formiddag var vi invitert hjem til Hans Kristian for å se på hans bolig. Det er 3 brukere som har bygget hus sammen med hver sin leilighet og med fellesrom. Og vi ble alle imponert over hvor fint han har det. Angelman-barna som var med fikk teste ut lekene på fellesrommet og de falt i smak. De var i full aktivitet. Etter litt lek ble det servert kake, saft og kaffe.

 

På ettermiddagen benyttet vi oss av bassenget. Ble ikke så lange badet på noen av oss da vi syntes vannet var litt kaldt.

 

Gunnar og Randi som også var med i vertskapet kom på fredag, og sammen med Anna og Per Kristian tok de i mot resten av familiene som skulle være med på samlingen. 15 familier til sammen. Med Angelmen fra 2,5 til 24 år. Kvelden gikk med til å spise en god middag og til å treffe gamle bekjente og å bli kjent med nye familier. Bjørg Sissel Hoem kom fra Frambu  og var med helt til lørdag ettermiddag.

 

Lørdag var det ridning og hest med kjerre som sto for tur. Alle som ville fikk prøve å ri på hest. Og hest med kjerre gikk radig med full kjerre bak. Dette falt veldig i smak hos noen, og de satt på runde på runde. Dette var en aktivitet som var populær hos alle mann.

 

Mange benyttet seg av et bad etter lunsj. Ettermiddag og kveld var sosial der vi alle fikk snakket med hverandre. Besteforeldre, assistenter og foreldre delte erfaringer, gleder og utfordringer.

 

Søndag var bassenget ganske så fult da mange ville ta seg et bad før lunsj og hjemreisen.

 

Fiskelykken ble også prøvd i Selbusjøen i løpet av helgen. Men det ble ingen fangst. Vi tror fremdeles at Per Kristian og Gunnar bare lurte oss og sa det var fisk der. At de en eller annen gang kommer og forteller oss at det ikke finnes noe fisk i sjøen :)

 

Vi feiret 3 bursdager i løpet av helgen - Thomas, Benjamin og Agnes. Agnes hadde til og med en mannekeng oppvisning for oss for å velge seg en jakke i 50 års gave :)

 

Det var spådd mye dårlig vær hele helgen. Men vi var heldige og det var stort sett oppholds.

Og så mye god mat vi fikk. Kokkene disket opp med det ene gode måltide etter det andre. En gikk ikke mye sulten denne helgenJ

 

Vi savnet at det ikke var med flere søsken, og håper på flere av dem på neste samling. Vi hadde med søsteren til Ida. Og opplegget for søsken var bra med ridning, bading og gymsal. Men det var så godt som ingen søsken å leke med. Og det var litt synd da Mira da fort falt litt utenfor.

 

Det er hyggelig å møte så mange koselige familier og kunne dele erfaringer. Men vi må nok innrømme at det var litt tøft for oss som er så nye å se så mange av de voksne med Angelman for første gang. Vi hadde med besteforeldre som avlastere. De også synes det var en sterkt opplevelse, men lærerik. Og de følte det var så positivt å få bli kjent med andre familier og barna deres. De anbefaler andre besteforeldre og bli med som avlastere da dette ble en rik erfaring for dem.

 

Det har vært en fin helg med smil, høy aktivitet, mye latter og mange gode klemmer :)

 

Takk til Anna og Gunnar med sine respektive for en fin samling. Vi kommer gjerne igjen neste år.

 

 

Kristi og Anders (foreldre til Ida - 2,5 år)

 
Copyright © 2010 Norsk Forening for Angelmans Syndrom, Designed by Merete Dale